سامانه آماری دیدبان

سامانه آماری دیدبان

سامانه آماری دیدبان

سامانه آماری دیدبان یکی از سامانه های پیشرفته در زمینه آمارها و گزارشات پلاک خوانی میباشد.در حوزه فناوری اطلاعات یکی از مباحث مهم در خصوص جمع آوری اطلاعات ، چگونگی بدست آوردن آنها میباشد.در سیستم های پلاک خوانی و سامانه های آمار گیری مربوط به آن ، این داده ها از طریق ثبت پلاک و تردد آن در شهر صورت می گیرد.

یکی از ویژگی های بسیار مهم سامانه آماری دیدبان ، برسی داده های ذخیره شده توسط بستر شبکه است.به عبارت دیگر دسترسی به نرم افزار و سامانه دیدبان از طریق شبکه میباشد.این سامانه تحت وب طراحی و ساخته شده است تا با این امکان مدیر سیستم دیگر محدود به سیستم خاصی نباشد و بتواند در هر کجای دنیا که به اینترنت متصل است ، به سامانه مخصوص به خود ورود کند و اطلاعات مورد نظر را برسی نماید.

سامانه آماری دیدبان در سیستم پلاک خوانی شهری مورد استفاده قرار میگیرد.در حقیقت برای اجرا و راه اندازی این سامانه باید بخش مربوطه که می تواند شامل ارگان های خاص نظیر پلیس راهور ، شهرداری ، نیروی انتظامی و غیره باشد ، در سیستم سامانه ثبت گردد تا بتواند به بخش مربوط به خود با اطلاعات کاربری مشخص و منحصر به فرد ورود کند و از چگونگی ذخیره اطلاعات و نحوه آمار گیری سامانه توسط دوربین های تعریف شده اطلاعات کسب نماید.

به طور کلی سامانه آماری دیدبان همانند یک پورتال تحت وب عمل میکند که پس از تعریف دوربین های مداربسته مربوطه به سامانه ، مدیر سیستم میتواند از اطلاعات فرستاده شده توسط دوربین و اطلاعات تحلیل شده توسط سامانه گزارش گیری نماید و آنها را برسی کند.

چگونگی عملکرد سامانه

برای استفاده از سامانه هوشمند دیدبان ابتدا لازم است تجهیزات و دوربین های مورد نظر در سیستم ، بر روی سامانه تعریف شوند.این بدان معنا است که پس از نصب و راه اندازی دوربین های مورد نظر در محل ، اطلاعات بر روی سرور مرکزی ارسال میشود و سامانه از طریق سرور موجود به اطلاعات فرستاده شده از سمت دوربین دست پیدا میکند و شروع به تجزیه و تحلیل آنها می کند.

منظور از اطلاعات فرستاده شده توسط دوربین ، همان تصاویر ثبت پلاک خودرو های در حال تردد در مقابل دوربین میباشد که این عمل را دوربین مداربسته پلاک خوان به سرعت و در گستره وسیع جاده انجام می دهد.سپس بعد از ثبت تصاویر ، اطلاعات ارسال می شود تا توسط سامانه آماری دیدبان برسی و تحلیل گردد.

سامانه نیز برای تحلیل داده های ارسالی از چند روش بهره می گیرد تا بتواند اطلاعات را دسته بندی نماید.به طور مثال مدیر سیستم میتواند از طریق سامانه به اطلاعاتی محدود تر دست پیدا کند و آنها را برسی نماید و از آنها گزارش تهیه نماید.مثلا بتواند عمل تفکیک پلاک را از طریق استان انجام دهد که این ویژگی در دستور کار سامانه قرار داده شده است.

تصاویری از محیط سامانه آماری دیدبان :

سامانه آماری دیدبان
سامانه آماری دیدبان
سامانه آماری دیدبان
سامانه آماری دیدبان

برسی ویژگی های سامانه

هر سامانه ایی دارای امکانات و ویژگی های مخصوص به خود میباشد.به طور کلی سامانه ایجاد میشوند تا در موارد خاص مورد استفاده قرار بگیرند که همیشه این روند یکسان نیست اما با این وجود هر سامانه بر اساس نیازی تعریف شده طراحی و پیاده سازی میشود.

سامانه آماری دیدبان نیز دارای ویژگی های خاص خود میباشد که بر اساس نیاز های به وجود آمده طراحی شده است.یکی از مهمترین ویژگی های سامانه ، تحت وب اجرا شدن آن میباشد.عملکرد تحت وب یا همان تحت اینترنت اجرا شدن این امکان را به مدیر سیستم میدهد تا در هر نقطه ایی تنها با اتصال به اینترنت بتواند به اطلاعات خود دسترسی پیدا نماید.همین ویژگی سبب میشود تا انعطاف پذیری سامانه نسبت به تغیرات بالا رود و همچنین از محدودیت هایی جلوگیری میکند.

ویژگی ها

از دیگر ویژگی های این سامانه ، دسته بندی اطلاعات پلاک های ثبت شده برای نحوه جستجو میباشد.این دسته بندی عبارت است از :

-نمودار های تردد

-ترددها به تفکیک استان

-گزارش تمامی ترددها

-گزارش پلاک های نامشخص

-گزارش پلاک خاص

هر کدام از این فیلد های تعریف شده در سامانه مربوط به تجزیه و تحلیل اطلاعات پلاک می باشد که هر کدام بر اساس نیاز خروجی های متفاوتی دارد.یکی از قابلیت های تعریف شده در تمامی فیلدها ، تعیین بازه زمانی است که مدیر سیستم میتواند زمان مشخصی را برای دسترسی به اطلاعات تعیین نماید.

یکی از مهمترین فیلدهای موجود در سامانه آماری دیدبان ثبت گزارش پلاک های نامشخص میباشد.گزارش پلاک های نامشخص به این معنا میباشد که در صورتی که پلاکی توسط دوربین تصویر برداری شده است اما اعداد آن تشخیص داده نشده است ، برای سامانه ارسال میشود.این عمل سبب میشود تا هیچ پلاکی از دست نرود.در بعضی مواقع ممکن است پلاک به صورت ناقص باشد و در مواردی خاص ممکن است پلاک به طور کامل خوانده نشده باشد.در هر صورت تصویر پلاک ثبت شده برای سامانه ارسال میشود تا بتوان آن را تجزیه و تحلیل کرد.

برسی ویژگی های سامانه

این سامانه از ویژگی های متعددی برخوردار است که در این قسمت به مهمترین آنها می پردازیم.

ویژگی های این سامانه باعث شده است که این نرم افزار تحت وب ، کاملا مستقل از هر نرم افزار دیگری عمل کند.

تردد ها به تفکیک استان

در این ویژگی تمامی تردد ها از طریق فیلد تفکیک استان ها جدا سازی و دسته بندی می شوند.

به عبارت دیگر این ویژگی سبب می شود تا پلاک های ثبت شده را از طریق تفکیک استانی مورد برسی قرار دهیم.

گزارش تمامی تردد ها

این خاصیت در نرم افزار سبب می شود تا به طور کلی بتوانیم از موارد ثبت شده گزارش گیری نماییم.

گزارش پلاک های نامشخص

در بعضی موارد رخ می دهد تا پلاکی به درستی ثبت نشده باشد.در این سامانه شما از این نوع پلاک های نیز می توانید گزارش گیری کنید.

گزارش پلاک خاص

مواردی را شما به عنوان پلاک خاص می توانید در نظر بگیرید و از نوع فیلدی که برای آن تعیین نموده اید گزارش گیری کنید.

از دیگر ویژگی های این سامانه میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

+ سرعت انتقال بالا برای داده ها

+ پردازش سریع اطلاعات دریافتی

+ هماهنگی اجزا

+ دقت کار بالا

+ بارگذاری نرم افزار در وب

+ ثبت همزمان پلاک ها از طریق دوربین و انتقال آنها به سامانه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *