آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

تاریخچه ایجاد شبکه

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه یکی از موضوعات مهم در زمینه کاری سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته است.در ادامه مروری میکنیم به تاریخچه ایجاد شبکه های کامپیوتری.

در سال 1957 اتحاد جماهیر شوروی موشکی به نام اسپونتیک (Spontic) را به فضا پرتاب کرد که در ابتدا به دنیا قدرت نظامی خود را نمایش دهد و در مرحله دوم تحدیدی جدی برای ایالات متحده آمریکا باشد.در همین میان رقابت تنگاتنگی میان دو ابرقدرت دنبا یعنی آمریکا و شوروی شکل گرقت.

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا برای نشان دادن واکنش خود به این اقدام رقیب نظامی یعنی شوروی ، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته یا به عبارت دیگر آرپا (Advanced Research Projects Agency) را تاسیس نمود.مهمترین علت ایجاد این مرکز تحقیقاتی ، ایجاد ارتباط بین کامپیوترها در شهرهای بزرگ یود.تا آن موقع کامپیوترهای بزرگ از طریق ترمینال ها به کاربران خود سرویس میدادند.در طی همین جریانات موسسه تحقیقاتی آرپا هزینه پژوهش موضوع اتصال کامپیوترها از راه دور را در دانشگاه MIT برعهده گرفت.

در اواخر سال 1960 اولین شبکه کامپیوتری بین چهار کامپیوتر شکل گرفت.دو کامپیوتر در دانشگاه MIT ، یکی در دانشگاه کالیفرنیا و دیگری در مرکز تحقیقاتی استنفورد قرار داشت.این شبکه آرپانت (ARPANET) نامگذاری شد.در سال 1965 نخستین ارتباط راه دور بین دانشگاه MIT و یک مرکز دیگر برقرارشد.

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه مستلزم تعریف سوئیچ ها است.سوئیچ شبکه از مجموعه ایی کامپیوتر که توسط محیط انتقال به هم متصل میگردند ایجاد میشود.نقش سوئیچ در سیستم شبکه اتصال کامپیوترها به یکدیگر است.این اتصال توسط کابل های تحت شبکه صورت میگیرد.

سوئیچ های مبتنی بر بسته های اطلاعاتی به سه دسته تقسیم میشودند :

  1. Cut-Through
  2. Store-and-forward
  3. Fragment-free

سوئیچ با تکنولژی Cut-Through

بلافاصله پس از تشخیص بسته اطلاعاتی ، آدرس MAC خوانده میشود.پس از ذخیره سازی آدرس که 6 بایت است ، عملیات ارسال بسته توسط سوئیچ آغاز می گردد.به علت بروز خطا در این روش ، سوئیچ های زیادی از آن استفاده نمی کنند.

سوئیچ با تکنولژی Store-and-forward

تمام بسته اطلاعاتی را در بافر مربوطه ذخیره میکند.سپس عملیات برسی خطا و صحت اطلاعات را آغاز میکند.این اقدامات قبل از ارسال صورت میگیرد.در آخر سوئیچ با استفاده از آدرس MAC بسته را ارسال میکند.اغلب سوئیچ ها از ترکیب دو روش گفته شده استفاده میکنند.

سوئیچ با تکنولژی Fragment-free

این روش دقیقا همانند Cut-Through است.با این تفاوت که 64 بایت بسته ذخیره میشود.این روش در بین شوئیچ ها کاربرد کمی دارد.

کاربرد سوئیچ در دوربین های تحت شبکه

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

در سیستم دوربین های مداربسته تحت شبکه سوئیچ نقش مهمی دارد.دوربین های IP برای اتصال به دستگاه مرکزی (NVR) به سوئیچ نیاز دارند.بسته به تعداد دوربین ها سوئیچ نیز متفاوت است.

نکته مهم اینجاست که آیا سوئیچ ما POE Support است ؟

در ادامه مقاله دراین باره بیشتر صحبت میکنیم.

سوئیچ های POE Support

POE فن آوری است که تغذیه را برای درگاه های متصل فراهم میکند.POE مخفف Power Over Ethernet است.در واقع کابل LAN حامل جریان برق هم میشود.

استفاده از POE هزینه هارا کاهش میدهد.زیرا نیازی به تهیه کابل برق نیست.

نکته مهم اینجاست که علاوه بر سوئیچ دوربین مورد نظر نیز باید POE Support باشد.

از دیگر مزایای این سوئیچ سرعت انتقال بالا است.

انواع سوئیچ POE با پرت های مختلف :

  1. سوئیچ POE چهار پرت
  2. سوئیچ POE هشت پرت
  3. سوئیچ POE شانزده پرت
  4. سوئیچ POE سی و دو پرت

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

اتصالات در سوئیچ های POE همان کابل های تحت شبکه هستند.

کابل های مورد استفاده عبارتند از :

کابل تحت شبکه CAT5

کابل تحت شبکه CAT6

آشنایی کامل با سوئیچ های تحت شبکه

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *